Precious News

Prenumerera på Precious News
Namn

E-post

Lämna följande fält tomt

Om Precious Talents

Vilka blir årets Precious Talents, de mest lovande stjärnskotten i den nordiska ur- och smyckebranschen?

Precious Talents vänder sig mot de nyaste stjärnskotten i den nordiska ur- och smyckebranschen och är en del av Precious - Stockholm Nordic Watch & Jewellery Fair.

Precious Talents är en tävling som belönar nyskapande och kreativa talanger. En jury väljer ut ett antal företag som får visa sina kollektioner på kommande Precious.

– Eftersom Precious vill lyfta fram och premiera morgondagens branschprofiler är det mycket roligt att intresset för tävlingen ökar för varje år, säger projektledare Åsa Axelson. Det visar tydligt att detta är en bransch med såväl idéer och kreativitet som entreprenörsanda och ambitioner. Det är extra roligt att vi nu har fått ett nordiskt talangforum med ansökningar från våra grannländer, vilket stämmer bra överens med att Precious är samlingsplatsen för den nordiska ur- och smyckebranschen.

Alla Precious Talent har möjlighet att under det följande året tävla om utmärkelsen Precious Talent of the Year.

Kriterier för att ansöka till Precious Talents 2015:
• Att företaget har F-skattsedel och är verksamt inom smycke- och klockbranschen
• Att företaget har varit registrerat i max 2 år
• Att varumärket inte är etablerat i branschen
• Att företaget är verksamt i Danmark, Finland, Island, Norge eller Sverige
• En egentillverkad unik design föredras framför massproducerade importvaror

De utvalda till Precious Talents 2015 får kostnadsfritt följande:
• En utställningsmonter (cirka 4 kvm)
• Montern inkluderar monterväggar, matta, spotlights och elanslutning
• En annons i mässkatalogen
• Utbildning i mässdeltagande

Ansökan till Precious Talents är stängd och vi kommer presentera årets Precious Talents inom kort.

Årets Precious Talents

Åtta nya designers utvalda.

Precious Talents 2015
Ebon Li
MIALEVIN
Tove Örnberger
Agne Design
Nordenstam
mumbaistockholm
Qvist Jewellery
Anna Siivonen Art

Instagram #preciousfair

FÖLJ PRECIOUS PÅ INSTAGRAM

Tidigare Precious Talents

Precious Talents 2015
Ebon Li - http://ebonli.com
MIALEVIN - http://mialevin.com
Tove Örnberger - http://toveornberger.se
Agne Design
Nordenstam - http://nordenstam.dk
mumbaistockholm - http://mumbaistockholm.com
Qvist Jewellery - http://qvistjewellery.se
Anna Siivonen Art - http://annasiivonen.com

Precious Talents 2014
Hieno Jewels - http://hienojewel.com
Get Bli Design - http://www.getbli.com/
Signe Abrahamson Jewelry - http://www.signeabrahamson.com/
Cort Koppel - http://cortkoppel.com/
Shieldmaid - http://www.shieldmaid.se/
Patrik Hansson / Jewellery - http://patrikhansson.se/
Langaeble Stockholm - https://langaeble.com/
Paula Hagerskans Jewellery - http://paulahagerskans.se/

Precious Talents 2013
Yuno - http://www.yuno.se/
Swedish Berries - http://www.swedishberries.se/sv/
Skanshage Sweden - http://www.skanshage.com/sv/
Annika Gustavsson - http://www.annikagustavsson.se/
Karl Apparel - http://www.karlapparel.com/

Precious Talents 2012
IOAKU - http://ioaku.com/
Camilla Mustikka - http://www.camillamustikka.se/
Anna Rolfsdotter Jewelry - http://annarolfsdotter.tictail.com/
Bedazzled - http://www.bedazzledjewelry.se/
Susanne Burelo Design - http://www.susanneburelo.com
Able By Ståhl - http://www.ablebystahl.com/
birgitta maria viktoria - http://birgittamariaviktoria.se/

Precious Talents Höst 2011
Elena Gloria - http://elenagloria.com/
Eva Herman Design - http://evaherman.se/
JoJ Design - http://sandofsweden.se
Lena Wahlman - http://lenawahlman.se/
Laakso Jewellery ML Silver - http://www.laaksojewellery.com/
SUCH - http://www.such.se/
Sägen - http://www.sagensweden.com
Memories of Sweden - http://memoriesofsweden.com/

Precious Talents Vår 2011
Lena & Fredrik - http://www.lenaochfredrik.se/
Erika Tubbin - http://erikatubbin.se/
Ateljé Johanna E - http://www.johannae.se/
See You On Saturday
Rubber - http://rubber-necklace.com/
BusyLizzie

Precious News

Prenumerera på Precious News
Namn

E-post

Lämna följande fält tomt

Instagram #preciousfair

FÖLJ PRECIOUS PÅ INSTAGRAM

Instagram #preciousfair

FÖLJ PRECIOUS PÅ INSTAGRAM

Precious Talent of the Year

Prestigefylld branschutmärkelse.

Varje år utses ett antal Precious Talents, som får möjlighet att ställa ut på mässan och knyta kontakter med branschen. Sedan gäller det för varje företag att utveckla sin talang och använda sina möjligheter på bästa sätt under året som följer för att tävla om den prestigefyllda titeln Precious Talent of The Year.

Juryn tar hänsyn till finalisternas design, produkter, hantverk, affärsmässighet och framgångar på marknaden under det år som gått. Det vinnande företaget får, förutom en glasstatyett och äran, en egen monterplats på Precious och ett gratis PR-år hos Skobranschrådet/Svenska Moderådet.

Precious News

Prenumerera på Precious News
Namn

E-post

Lämna följande fält tomt

Instagram #preciousfair

FÖLJ PRECIOUS PÅ INSTAGRAM

Precious Talent of the Year


Shieldmaid 2015

shildmaid
Juryns motivering
Med ett genuint intresse för Sveriges historia och kvinnors känsla för vackra smycken har årets vinnare hittat ett uttryck som ger både emotionell styrka och stilren modern design.
Hennes starka vilja ger sig även uttryck i företagsbyggandet med långsiktiga mål och redskapen för att nå dit kursen pekar”

Skanshage Sweden 2014


Juryns motivering
“Ett näst intill fulländat formspråk som tilltalar både den nationella och internationella marknaden. Här finns också en tydlig röd tråd med en helhet som även omfattar förpackningsdelen. Med sin snabba uppstart och fantastiska strategier för alla sina led i företaget har hon imponerat på juryn, med kombinationen av hållbarhet och långsiktighet samt en uttrycksform som tilltalar”

Ioaku 2013


Juryns motivering:
”Årets vinnare kombinerar ett personligt och kraftfullt uttryck i sin kollektion med ett lika kraftfullt engagemang i arbetet med att etablera kollektionen och varumärket, inte bara i smyckebranschen utan i den bredare modevärlden och i media.  Många av hennes smycken är inspirerade av föremål och varelser som möter oss i naturen. Det är inte för inte som eken kallas kunskapens träd, och som därmed gör att eken även kan vara en symbol för ambitionen och professionalismen i såväl hantverket som affärsmässigheten hos årets vinnare Fanny Ek och Ioaku.”

Such 2012


Juryns motivering:
”Cecilia Suchanek och SUCH visar prov på en eftersträvansvärd kombination av kreativ design, hög kvalitet i tillverkningen och en mycket medveten affärsmässighet som har lett till stark tillväxt, både i distributionsledet och i försäljning till kund. Med andra ord, på engelska skulle man kunna säga att ’Cecilia has SUCH Precious Talent’.”